poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Ebola

Hey wam!
Parę dni temu zauważyłam tematy na forum o Eboli - groźnej chorobie (wirusie) krążącej teraz po europie. Wszyscy się boją (większość) i przyznam że gdy o tym usłyszałam w telewizji sama się wystraszyłam, ale gdy się o tym nie myśli nie jest źle. Nie przejmujcie się tym, ponieważ tej choroby nawet jeszcze nie ma u nas w Polsce i miejmy nadzieję że nie będzie. Oto temat z forum:

Zgadzam się, na marsa przecież nie polecisz. Jeśli ktoś z was nie wie co to ebola lub o tym nie słyszał, to przekażę wam pewne informacje na temat tej choroby z wikipedii.
Gorączka krwotoczna Ebola (ang. Ebola hemorrhagic fever (EHF)), Choroba wywołana przez wirus Ebola (ang. Ebola virus disease (EVD)) jest ciężką, często śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Ebola. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych jest zaliczana do kategorii trzyznakowej A98: „Inne wirusowe gorączki krwotoczne niesklasyfikowane gdzie indziej.
Objawy choroby pojawiają się od dwóch dni do trzech tygodni od zakażenia wirusem, najczęściej okres inkubacji chorobywynosi od 8 do 10 dni. Choroba zaczyna się od gorączki (ponad 38°C), bólu głowymięśni i gardła oraz znacznego osłabienia. W następnym etapie choroby występują wymiotybiegunkawysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Epidemia choroby rozpoczyna się od osób, które miały kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt, takich jak małpy czy owocożerne nietoperze. Uważa się, że naturalnym rezerwuarem zarazków są owocożerne nietoperze, jednak pomimo intensywnych badań nie zostało to potwierdzone. Następnie wiriony mogą być przenoszone pomiędzy ludźmi poprzez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi chorych oraz zmarłych na tę chorobę osób, a także poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami skażonymi przez ich krew i inne płyny ustrojowe. Osoby, które przebyły chorobę, mogą przekazywać wirusa poprzez niezabezpieczone kontakty seksualne przez 7 tygodni od wyzdrowienia.
W Europie podstawami do podejrzenia gorączki krwotocznej Ebola są: gorączka ponad 38,5°C, przebywanie w ciągu ostatnich 3 tygodni na obszarach, na których wystąpiły ostatnio przypadki tej choroby oraz kontakt z płynami ustrojowymi chorych lub zmarłych na tę chorobę ludzi lub zwierząt (w tym zjedzenie mięsa chorych zwierząt). Dla potwierdzenia diagnozy należy wykluczyć inne choroby mające podobne objawy: malariędur brzusznyriketsjozy oraz inne wirusowe gorączki krwotoczne. Ostateczne potwierdzenie diagnozy następuje w wyniku badań laboratoryjnych za pomocą kilku testów: testu immunoenzymatycznego (ELISA), testów wykrywających przeciwciała (IgM iIgG), testu RT-PCRmikroskopii elektronowej, izolacji wirusa przy zastosowaniu hodowli komórkowej. Pobrane próbki mają najwyższy poziom zagrożenia biologicznego; testy powinny być prowadzone z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, przez wyspecjalizowane laboratoria.
Profilaktyka opiera się na ograniczeniu ryzyka przenoszenia zarazków od zakażonych zwierząt poprzez stosowanie rękawic i innych środków ochronnych. W przypadku wykrycia u zwierząt choroby, powinny być one zabijane, a ich ciała usuwane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Produkty zwierzęce (w tym mięso) powinny być gotowane przed spożyciem. Należy unikać kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi osób chorych, powinny być one izolowane przez okres choroby. Podczas opieki nad chorymi należy stosować rękawice i inną odzież ochronną. Wirus Ebola szybko ginie na suchych powierzchniach, a także w wyniku działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i suszenia. Wirus Ebola nie jest przenoszony przez komary.
Nie ma skutecznego leku, ani szczepionki na tę chorobę. Są opracowywane i testowane nowe, potencjalne szczepionki i terapie lekowe. Leczenie objawowe polega na utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej poprzez uzupełnianie płynów i elektrolitów ustnie lub dożylnie. Do 90% chorych umiera. Epidemie gorączki krwotocznej Ebola wybuchają zazwyczaj w tropikalnych regionach Afryki. Podczas epidemii mających miejsce do 2013 roku zakażeniu ulegało mniej niż tysiąc osób rocznie, a 67% chorych zmarło.
Zaliczana jest do wirusowych gorączek krwotocznych. Największą do tej pory epidemią tej choroby zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i liczby przypadków śmiertelnych, jest trwająca właśnie epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej. 
To chyba na tyle
Pamiętajcie, nie macie czego się bać

Pozdrawiam
XxPorshiaXx

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przed skomentowaniem zapoznaj się z regulaminem, znajdującym się po prawej stronie bloga (jeżeli jesteś na telefonie, przewiń w dół i kliknij "wyświetl wersję na komputer" gdyż w wersji mobilnej jest niedostępny).

Jeśli masz zamiar napisać coś głupiego, to radzę się zastanowić. ;)